Rekord zdobył zarówno mistrzostwo kraju, jak i Puchar Polski AD 2019, więc rywalem bielszczan będzie finalista rozgrywek o Puchar Polski - Piast Gliwice. Warto przy tej okazji przypomnieć najważniejsze sukcesy pucharowe biało-zielonych. Początkowo bielszczanie mieli spore trudności w zdobywaniu pucharów w zmaganiach ogólnokrajowych.
Po raz pierwszy do półfinału rozgrywek o Puchar Polski w futsalu biało-zieloni dotarli w sezonie 2009/10. Niestety pierwszy mecz w półfinale 28 maja 2010 r. przegrali w stosunku 1:6 w Łęczycy, z tamtejszym Hurtapem (gol dla Rekordu: Paweł Budniak). W rewanżu 4 czerwca 2010 r. „rekordziści” prowadzili po 16-stu minutach gry 3:0, ale w drugiej połowie goście strzelili kilka goli. Mecz zakończył się wygraną Rekordu 7:6 (gole dla Rekordu: Wojciech Łysoń - trzy, Andrzej Szymański - dwa i Łukasz Mentel), lecz do ostatecznej rozgrywki awansował Hurtap, który w finale pokonał Moto ‘46 Szczecin 6:2.
W następnym roku bielscy futsalowcy trafili w półfinale na inny zespół z łódzkiego – Gattę Zduńska Wola. 21 maja 2011 r. przegrali na turnieju w Krakowie 2:7 (gole dla Rekordu: Piotr Bubec i Paweł Machura). W finale następnego dnia Wisła Krakbet pokonała Gattę rzutami karnymi 3:0. W normalnym czasie oraz po dogrywce było 4:4.
W sezonie 2011/12 ekipa z Cygańskiego Lasu odpadła już w ćwierćfinale rozgrywek. 14 marca 2012 r. ulegli w Chorzowie Cleareksowi 4:6 (gole dla Rekordu: Tomasz Dura, Paweł Budniak, Paweł Machura, Wojciech Łysoń 28). W rewanżu 5 kwietnia rekordziści mieli szansę na końcowy triumf aż do 39 min., gdyż po golu Łukasza Mentla w 29 min. prowadzili 1:0. Złudzeń pozbawiły ich dwa trafienia Mirosława Miozgi i Michała Grecza w 39 min. spotkania. W finale podczas turnieju w Chorzowie Clearex uległ Gatcie 2:3.
Po pierwsze trofeum pucharowe gracze Rekordu sięgnęli podczas turnieju w Szczecinie, w dniach 25-26 maja 2013 r. Wybornie usposobieni byli już w półfinale, kiedy to pokonali mistrza kraju Wisłę Krakbet Kraków 4:1 po golach Wojciecha Łysonia (dwa), Artura Popławskiego i Piotra Bubca (gol dla Wisły: Marcin Czech). W finale 26 maja Rekord walczył z gospodarzami turnieju. Po golach Ricardinho, Douglasa II i Michała Kubika dla Pogoni ‘04 oraz Artura Popławskiego (dwóch) i Wojciecha Łysonia dla Rekordu mecz w normalnym czasie zakończył się wynikiem 3:3. Gola na wagę Pucharu Polski w 47 min zdobył dla Rekordu Radek Polášek.
Niestety nieco inaczej wyobrażaliśmy sobie pucharowe rozgrywki w następnym sezonie. 17 maja 2014 r. podczas turnieju finałowego w Gliwicach „rekordziści” ulegli w półfinale gospodarzom imprezy – zespołowi GAF Jasna Gliwice 0:4. Puchar zdobyła Wisła, która w finale pokonała GAF Jasna Gliwice 6:2.
Zdecydowanie lepiej bielszczanie wystąpili w następnym sezonie. 9 maja 2015 r., podczas turnieju w Chojnicach, Rekord pokonał gospodarzy z Red Devils 4:2. Gole zdobyli Dmytro Kameko, Jan Janovsky, Paweł Machura i Artur Popławski. 10 maja w finale nasi utsalowcy ulegli 1:2 Wiśle Kraków. Co ciekawe – biało-zielonych pogrążyli dwaj strzelcy wyborowi z obecnej pierwszej czwórki Rekordu – Paweł Budniak i Oleksandr Bondar. Honorowo dla Rekordu trafił Paweł Machura.
Bliźniaczy był następny sezon Rekordu. Po znakomitym sukcesie 7:2 nad Gattą 30 kwietnia w półfinałowym meczu w Zduńskiej Woli (cztery gole Michała Marka, dwa Kamila Kmiecika i jeden Artura Popławskiego) futsalowcy z Bielska-Białej 1 maja ulegli niespodziewanie Red Devils Chojnice, mimo prowadzenia po strzale Łukasza Biela. Oprócz Przemysława Laskowskiego katem rekordzistów ponownie okazał się Oleksandr Bondar, który w następnym sezonie porzucił już Czerwone Diabły na rzecz biało-zielonych „Szatanów” z Cygańskiego Lasu.
Dwa mecze rozgrywano w finałach rozgrywek o Puchar Polski w sezonie 2016/17. 28 kwietnia 2017 r. zawodnicy Rekordu pokonali w Cygańskim Lesie Clearex Chorzów 3:2 (gole Jana Janowsky’ego, Łukasza Biela i Pawła Budniaka). 3 maja w Chorzowie odbył się rewanż. Mimo wielu okazji do zdobycia goli, rekordziści po stronie zysków zanotowali zero. Jedynego gola w meczu zdobył w 35 min. z rzutu karnego Tomasz Golly i to chorzowianie mogli wypić szampana z Pucharu Polski.
Na szczęście w następnych sezonach tego zaszczytu dostąpili już tylko "rekordziści" (na zdjęciu). W sezonie 2017/18 turniej finałowy odbył się w Opolu. 28 kwietnia 2018 r. biało-zieloni rozgromili pierwszoligowy KU AZS UZ Zielona Góra 10:1. Gole dla Rekordu zdobyli: Łukasz Biel dwa oraz Rafał Franz, Michał Kubik, Paweł Budniak, Jan Janovský, Artur Popławski, Kamil Surmiak, Oleksandr Bondar oraz Kacper Koppenhagen (samobójczy). W meczu finałowym 29 kwietnia 2018 r. – po golach Łukasza Biela i Oleksandra Bondara po dwa, Artura Popławskiego, Rafała Franza i Michała Marka – bielszczanie rozgromili ekstraklasowy Słoneczny Stok Białystok 7:1.
W bieżącym roku znów nastąpiła zmiana formuły rozgrywek finałowych. O Puchar Polski walczyli biało-zieloni z zespołem Piasta Gliwice w dwumeczu. 27 kwietnia 2019 r. w Gliwicach „rekordziści” rozwiali marzenia rywali. W grodzie nad Kłodnicą zwyciężyli 7:2. Gole dla Rekordu zdobyli Artur Popławski - trzy, Kamil Surmiak, Tomasz Gąsior, Alex Viana i Jan Dudek. Do rewanżu na własnym parkiecie 1 maja br. rekordziści przystąpili ze stoickim spokojem. Zremisowali 4:4 po bramkach Michała Kubika (dwóch) oraz Pawła Budniaka i Bartłomieja Nawrata (z karnego). W ten sposób zespół Rekordu zdobył po raz trzeci (drugi z rzędu) Puchar Polski.
***
Historia Rekordu Bielsko-Biała w rozgrywkach o Superpuchar Polski jest nieco krótsza, ale równie znacząca. Po raz pierwszy gracze z Cygańskiego Lasu wzięli udział w zmaganiach o Superpuchar tuż po zdobyciu Pucharu Polski w 2013 r. 8 września tegoż roku biało-zieloni grali w Krakowie z ówczesnym mistrzem kraju Wisłą Krakbetem. W hali Wisły pokonali rywali 4:2 po golach Rafała Franza, Michała Marka, Pawła Machury i Andrzeja Szłapy. Trenerem był wówczas Adam Kryger.
Niestety w następnym roku „wiślacy” zrewanżowali się bielszczanie. Tym razem mecz o Superpuchar Polski odbył się 7 września 2014 r. w hali pod Dębowcem. Goście wygrali 4:1, mimo iż do przerwy Rekord prowadził 1:0 po golu Artura Popławskiego. Pierwszego z goli dla wiślaków strzelił Paweł Budniak. W dwóch następnych latach mecz o Superpuchar Polski albo się nie odbył, albo rekordziści w nim nie uczestniczyli.
17 września 2017 r. w Siemianowicach Śląskich mistrzowie Polski w biało-zielonych barwach – pod wodzą Andrzeja Szłapy – zrewanżowali się Cleareksowi za porażkę w finale Pucharu Polski. Zdobyli Superpuchar Polski po triumfie nad chorzowianami 5:0. Łupem bramkowym podzielili się: Artur Popławski (zdobywca dwóch goli) oraz Rafał Franz, Michał Kubik i Michał Seidler.
8 września 2018 r. w Bełchatowie mistrzowie Polski i zdobywcy Pucharu kraju wystąpili przeciwko finaliście rozgrywek o Puchar Polski Słonecznemu Stokowi Białystok. Licznik goli bielszczan zatrzymał się dopiero w 33 minucie, gdy biało-zieloni prowadzili 10:1. Później pozwolili rywalom na częściową odbudowę nastroju i wygrali „tylko” 10:4. Zwycięskie gole strzelili: Paweł Budniak i Michał Marek (po trzy), Jan Janovský, Wojciech Łasak, Tomasz Gąsior i grający trener białostoczan Adrian Citko (samobójczy). „Rekordziści” zdobyli zatem trzykrotnie Superpuchar Polski.
***
Niedzielny mecz z Piastem w Mysłowicach (godz. 19:00) będzie istotny dla niezwykłej serii, którą kontynuuje drużyna Rekordu. Zawodnicy z Cygańskiego Lasu sięgnęli już siedem razy z rzędu po jedno z trzech najważniejszych trofeów w polskim futsalu (mistrzostwo kraju, Puchar Polski oraz Superpuchar Polski). 29 maja 2017 r., wygrywając z Gattą Zduńska Wola 9:5 (7:4) „rekordziści” zdobyli mistrzostwo Polski w futsalu i odtąd triumfują we wszystkich możliwych rozgrywkach w Polsce. Kolejno zdobyli Superpuchar, Puchar Polski, ponowne mistrzostwo kraju, Superpuchar Polski, Puchar Polski oraz po raz trzeci z kolei mistrzostwo kraju. Inne drużyny dokonywały tej sztuki najwyżej czterokrotnie pod rząd.
W sumie Rekord zdobył już dziesięciokrotnie najważniejsze tytuły i trofea w rozgrywkach krajowych. W ten sposób dorównał pod tym względem Cleareksowi, który wyprzedza Rekord już tylko w ilości zdobytych tytułów mistrzowskich, gdyż pięciokrotnie sięgał po mistrzostwo Polski. Chorzowianie czterokrotnie wywalczyli Puchar Polski i raz sięgnęli po Superpuchar. PA Nova Gliwice ma w dorobku osiem tytułów (w tym także pięć razy mistrzostwo kraju), a Wisła Krakbet Kraków – siedem. Jeśli Rekord powiększy w niedzielę dorobek o Superpuchar Polski, biało-zieloni zdobędą także jedenasty najważniejszy tytuł w rozgrywkach drużynowych, czego żadna polska drużyna jeszcze nie dokonała. Warto zatem jechać do Mysłowic i pomóc biało-zielonym w kolejnym sukcesie.
pic/foto-archiwum (po finale PP w 2018 roku): PM
najbliższy mecz
poprzedni mecz
ul. Widok 12; 43-300 Bielsko-Biała