Piłka kobiet

Final Four – faza finałowa

Po raz pierwszy w historii Rekord Bielsko-Biała z mistrzowskim tytułem w kobiecym futsalu!!!

26.03.2023, mecze finałowe Mistrzostw Polski w futsalu, Bielsko-Biała

o 3. miejsce: AZS UAM Poznań – Wierzbowianka Wierzbno 3:2 po dogrywce (2:2,0:2)

0:1 Sarapata (13. min.)

0:2 Jendrzejczyk (17. min.)

1:2 Sawicka (26. min.)

2:2 Knysak (34. min.)

3:2 Knysak (47. min.)

AZS UAM: Dewicka  – Skowrońska, Sawicka, Zając, Sutkowska, Fronczak, Skowrońska, Knysak, Lichtenstein, Ostrowska, Krystkowiak, Wojtkowiak, Laskowska, Zajączkowska

Wierzbowianka: Bzowska – Błatoń, Śmietana, Jendrzejczyk, Sarapata, Lipnicka, Pokorniak, Dragunowicz, Biernacka

Murowanymi faworytkami do wygranej wydawały się być broniące tytułu MP poznanianki. Tymczasem skromny liczebnie zespół w Wierzbna przez długie minuty pierwszej połowy był lepszą, a przede wszystkim skuteczniejszą drużyną. Ekipa z Małopolski prowadziła do przerwy po trafieniach Nicole JendrzejczykPatrycji Sarapaty. Dodać warto, iż z przedłużonego rzutu karnego Wiktoria Błatoń nie zdołała pokonać Dominiki Dewickiej.

Po przerwie ostro do pracy zabrały się „akademiczki”. Ostro nawet w sensie dosłownym, bowiem w 30. minucie, wskutek drugiej żółtej kartki, plac gry opuściła Eliza Ostrowska. Podopieczne Wojciecha Weissa przetrzymały dwuminutowy okres osłabienia, po czym Magdalena Knysak doprowadziła do remisu i dogrywki. Tej drugiej mogły zawodniczki z Wierzbna uniknąć, ale P. Sarapata również nie wykorzystała 10-ciometrowego karnego, podyktowanego na 10. sekund (!) przed syreną końcową.

Pod koniec drugiej części dogrywki Alicję Bzowską strzałem z własnej połowy zaskoczyła M. Knysak.

Tym samym poznański AZS UAM zajął trzecie miejsce na podium.

o 1. miejsce: Rekord Bielsko-Biała – Słomniczanka Słomniki 2:1 (2:1)

1:0 Moskała (12. min.)

2:0 Gąsiorek (14. min.)

2:1 Tracz (20. min.)

Rekord: Majewska – Nowacka, Kubaszek, Suwada, Moskała, Chóras, Gąsiorek, Gutowska, Cygan, Nowak, Kłębek, Czyż, Pietrzyk, Sas

Słomniczanka: Myjak – Sobolewska, Malota, Łoboz, Tracz, Chrząszcz, Mucha, Włodarczyk, Rojek, Janos, Basta, Ochniak

U progu jubileuszu 30-lecia BTS Rekord biało-zielone sięgnęły po historyczne, pierwsze w dziejach klubu Mistrzostwo Polski w futsalu. Złote medale na szyjach „rekordzistek” wieszali m.in. wiceprezes PZPN – Henryk Kula oraz Przewodniczący Komisji Futsal i Piłki Plażowej PZPN – Grzegorz Morkis. I do razu zaznaczmy, te krążki zdobyły bielszczanki w pełni zasłużenie.

Od startu pierwszej odsłony podopieczne Samuela Jani zepchnęły zespół gości do głębokiej defensywy. Z wielu dogodnych sytuacji biało-zielone wykorzystały dwie…, tylko dwie! Katarzyna Moskała otworzyła rezultat z pomocą Marii Suwady, a gol na 2:0 był efektem nieustępliwości i sprytu Martyny Gąsiorek. Na więcej nie pozwoliła m.in. świetnie usposobiona w bramce Wioleta Myjak. Co gorsza z bielskiej perspektywy, jeden z bardzo nielicznych biegów gospodyń w defensywie skrzętnie na gola „do szatni” zamieniła Izabela Tracz.

Z upływem minut drugiej połowy spadało tempo gry i atrakcyjność widowiska. Górę brały nerwy z domieszką chaosu. „Rekordzistki” starały się utrudniać rywalkom boiskowe życie wysokim pressingiem, a zespół ze Słomnik miał niewiele argumentów, by zmusić bielszczanki do głębszej obrony. Z ciekawszych zdarzeń warte odnotowania są dwa uderzenia Karoliny Czyż z 29. minuty. W obu przypadkach piłka odbiła się od „aluminium”.

Jak wspomnieliśmy, futsalistki Rekordu Bielsko-Biała po raz pierwszy zdobyły złote medale MP, natomiast zawodniczki Słomniczanki po raz trzeci z rzędu ukończyły sezon na drugim miejscu.