Piłka nożna

O Pro Junior System

Pewnym usprawiedliwieniem jest fakt, iż było to jedna z 30-stu (!) uchwał przyjętych tego dnia, a sam Komunikat Zarządu PZPN liczył 352 strony. Ale do rzeczy, przytoczmy najistotniejsze zapisy regulaminowych zmian w programie Pro Junior System.

(…) 1. Art. 5 ust. 6 otrzymuje nowe, następujące brzmienie: W sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I ligi, II ligi, III ligi lub IV ligi, to klub jest uwzględniany wyłącznie w klasyfikacji końcowej dla najwyższej klasy rozgrywkowej w której uczestniczyła drużyna klubu. Inne drużyny klubu nie będą uwzględnione w klasyfikacjach końcowych programu dla pozostałych rozgrywek, niezależnie od zajętego w nich miejsca i uzyskanego dorobku punktowego.

  1. Art. 5 ust. 7 otrzymuje nowe, następujące brzmienie: W sytuacji, gdy miejsce w klasyfikacji końcowej uprawniające do otrzymania nagrody finansowej zajmie klub zdegradowany ze względu na zajęcie miejsca spadkowego po zakończeniu sezonu rozgrywkowego, wartość przysługującej nagrody zostaje pomniejszona o 50%. Pozostałe 50% wartości nagrody zostanie przekazane Fundacji Piłkarstwa Polskiego na realizację jej zadań statutowych.
  2. Niniejsza Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od sezonu 2020/2021 (…)

Najkrócej i z perspektywy Cygańskiego Lasu, w podziale środków w ramach programu PJS przestaną brać udział zespoły rezerw klubów występujących na szczeblu centralnym (Ekstraklasa, I i II liga). Taką zmianę postulowaliśmy na naszej stronie niejednokrotnie, ale aby nie było zbyt pięknie… Inaczej niż dotychczas, „dostęp do tortu” uzyskają ligowi spadkowicze, tyle że w 50-cioprocentowym wymiarze wysokości nagrody. Widać w stolicy przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 nie do końca wyciąga się wnioski, no chyba że idzie o zasilenie Fundacji Piłkarstwa Polskiego? Nie trzeba być wybitnym znawcą arkanów polskiego futbolu, aby przewiedzieć, iż taki zapis może zachęcać do poczynań niewiele mających z tzw. duchem sportu, czy fair-play. By nie być gołosłownym za portalem PrawoSportowe.pl zacytujmy pewien precedens: (…) Warto przytoczyć tutaj przykład z zakończonych niedawno rozgrywek II ligi, gdzie drużyna Gryfa Wejherowo, nie mając już praktycznie żadnych szans na utrzymanie, odpuściła granie w optymalnym składzie i zaczęła wystawiać praktycznie samą młodzieżą. Drużyna w tym okresie, z wyjątkiem jednego, przegrała wszystkie mecze, co mogło wypaczyć ligową tabelę. Przed wprowadzeniem przepisu stawianie na młodzież zazwyczaj musiało wiązać się z jakości piłkarską, teraz może dojść do pewnego rodzaju nadużyć, kiedy to kluby, mimo spadku i tak będą mogły zostać nagrodzone.

Na koniec przypomnijmy, iż w podziale nagród finansowych wśród trzecioligowców każdej z grup rozgrywkowych biorą cztery najlepsze zespoły, w klasyfikacji programu PJS. Aktualnie „rekordziści” plasują się na 9. pozycji, która jednakże nie jest miarodajna głównie ze względu na różną liczbę spotkań rozegranych przez poszczególne zespoły. Zaznaczmy ponadto, iż wśród ekip wyprzedzających bielszczan są m.in. rezerwy ligowych ekip z Zabrza, Lubina i Legnicy. Spośród młodych piłkarzy Rekordu, w ramach wspomnianego programu, punktowali dotąd: Piotr Wyroba, Daniel Iwanek, Szymon Wróblewski, Bartosz Guzdek, Szczepan Mucha, Jakub Szumera i Jan Ciućka.

TP/foto: PM

najbliższy mecz

PIŁKA NOŻNA
01.03.2025 / sobota
Betclic 2. Liga - Kolejka 20
vs
Rekord Bielsko-Biała
Olimpia Grudziądz

poprzedni mecz

PIŁKA NOŻNA
23.11.2024 / sobota / godz. 17:00
Betclic 2. Liga - Kolejka 19
2 : 1