Ubiegły sezon był dla wodzisławskiego klubu z kilku powodów wyjątkowy, niecodzienny krajobraz nie uległ zmianie bieżącego lata.
Cofnijmy się do czerwca 2021 roku. W powszechnej opinii obserwatorów wydarzeń w śląskim futbolu murowanym faworytem do trzecioligowego awansu były rezerwy częstochowskiego Rakowa. Tymczasem zgoła niespodziewanie, wręcz sensacyjnie, w barażowym dwumeczu mistrzów obu grup czwartej ligi lepsza okazali się piłkarze Odry Wodzisław Śląski. Awans na trzecioligowy poziom dość szybko został przyćmiony problemami natury finansowo-organizacyjnej. Natomiast za ilustrację tej najistotniejszej, sportowej strony niech posłużą tylko dwie statystyki z rozgrywek 2021/22, w których niebiesko-czerwone barwy przywdziewało aż 36-ciu piłkarzy. Tych natomiast na dystansie całego sezonu prowadziło, w krótszych lub dłuższych odcinkach czasowych, czterech (!) szkoleniowców. W tych okolicznościach uratowanie trzecioligowego statusu było nie lada wyczynem.
Letnie miesiące wcale nie okazały się spokojniejsze przy Bogumińskiej. Mimo końcowego sukcesu zespół i klub opuścił Ryszard Wieczorek, o czym było głośno w lokalnych i regionalnych mediach. Przebudowę kadry zawodniczej, jej prowadzenie, powierzono doświadczonemu trenerowi – Jackowi Trzeciakowi. Efektem działań na rynku transferowym była niemal całkowita wymiana składu. Aż sześciu nowych zawodników Odry pochodzi z Ukrainy, ale odnotowano również dwa interesujące powroty wychowanków. Po dwunastu latach ponownie w Wodzisławiu Śląskim zameldował się 29-letni Przemysław Szkatuła, który jeszcze w maju br. świętował awans do I ligi z chorzowskim Ruchem. Po okresie gry w rybnickim ROW-ie oraz II-ligowej Garbarni do macierzystego klubu wrócił 19-letni napastnik - Jakub Kuczera.
Tak ułożona, bo jeszcze nie do końca poukładana, Odra całkiem przyzwoicie weszła w nowy sezon. Sezon szczególny, bowiem zbiegający się z obchodami 100-lecia istnienia klubu. Na starcie wodzisławianie zremisowali 3:3 z pawłowickim Pniówkiem, notując skuteczną pogoń od stanu 1:3. Z pierwszego w rozgrywkach wyjazdu, eskapady do Goczałkowic-Zdroju, Odra wywiozła komplet punktów, po zwycięstwie 2:0. Ten szybki nurt w minioną środę „zatamowała” (0:1) – jakby to osobliwie nie brzmiało – gorzowska Warta.
Choć pierwsza, jesienna część trzecioligowej rywalizacji jest dopiero na wstępie, to już teraz można uznać trzecią serię gier za kuriozalną, trudną do powtórzenia. Z dziewięciu potyczek, aż siedem razy zwycięsko wyszły zespoły przyjezdne, w tym rekordziści, którzy w dobrym stylu sięgnęli po trzy „oczka” w Legnicy. Atut własnego obiektu wykorzystali jedynie piłkarze z Zielonej Góry i Nysy. Było i jest ciekawie, co znamionuje, że dalsza część zmagań będzie jeszcze bardziej ekscytująca. Tym serdeczniej zapraszamy na trybuny obiektu w Cygańskim Lesie w sobotnie popołudnie. Nieobecnych zachęcamy do obejrzenia meczowej, nieodpłatnej transmisji na kanale youtube Rekord TV.
III liga, gr. 3 – 4. kolejka (20-21.08.2022)
(sob., 12:00) Raków II Częstochowa – Stilon Gorzów Wielkopolski
(sob., 13:00) LKS Goczałkowice-Zdrój – Carina Gubin
(sob., 17:00) Rekord Bielsko-Biała – Odra Wodzisław Śląski
(sob., 17:00) Gwarek Tarnowskie Góry – Miedź II Legnica
(sob., 17:00) MKS Kluczbork – Pniówek ’74 Pawłowice
(sob., 17:00) Ślęza Wrocław – Stal Brzeg
(sob., 17:00) Chrobry Głogów – Polonia Bytom
(sob., 17:00) Warta Gorzów Wielkopolski – Polonia Nysa
(nd., 14:00) Górnik II Zabrze – Lechia Zielona Góra
***
W niedzielne popołudnie, na stadionie BBOSiR-u przy ul. Młyńskiej, dojdzie do starcia zespołów, które zanotowały udany start w nowych rozgrywkach bielsko-tyskiej klasy okręgowej. „Dwójka” Rekordu wywiozła (bez)cenne zwycięstwo z Bestwiny, po wygranej 4:2. Niedzielni goście bielszczan - LKS Łąka, ograli 3:0 w derbowej konfrontacji ekipę w Wisły Wielkiej.
Klasa okręgowa „Tychy – Bielsko-Biała”, gr. 5
(nd., 15:00, stadion „Na Górce”): Rekord II Bielsko-Biała – LKS Łąka
TP / foto: PM