Artykuły o harcówce opublikowano, okraszając teksty fotografiami, m.in. w portalu Bielsko-Biała.pl oraz na oficjalnej stronie bielskiego magistratu, skąd zaczerpnęliśmy poniższy fragment.
Dawna świetność harcówki w Mikuszowicach Śląskich przy ul. Startowej przywrócona. Obiekt przeszedł generalny remont. Teraz, podobnie jak pierwotnie, będzie służył młodym ludziom, czyli klubowi sportowemu Rekord Bielsko-Biała.
Pod koniec stycznia odbyła się prezentacja wyremontowanej harcówki i spotkanie poświęcone jej historii, a ta sięga czasów przed II wojną światową.
Budynek robi wrażenie. Przeszedł remont zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, wzmocniono strop, wybudowano nowy komin. Wnętrza są piękne, jasne i nowoczesne. Na parterze harcówki znajduje się niewielka sala konferencyjna i pomieszczenia księgowości klubu. Na piętrze otwarta przestrzeń z aneksem kuchennym zachęca do rozgoszczenia się.
- Legendy głosiły, że pod budynkiem było tajemne przejście, szukaliśmy go, ale niestety nie znaleźliśmy – mówił o remoncie z humorem prezes klubu sportowego Rekord Bielsko-Biała Janusz Szymura. – Myśląc historycznie - młodzież kiedyś tu królowała i w tej chwili również obiekt należy do młodzieży – cała harcówka jest przeznaczona właśnie dla młodych ludzi, więc pod tym względem tradycja trzyma się dobrze – tłumaczył prezes.
Cały teren, przy którym znajduje się harcówka, służy Beskidzkiemu Towarzystwu Sportowemu Rekord. Na co dzień w obiektach przy ul. Startowej szkoli się około 20 drużyn sportowych - 400 sportowców. Rekord Bielsko-Biała to klub z sukcesami – aktualny mistrz Polski w futsalu, wychował pięciu aktualnych reprezentantów Polski w tej dyscyplinie.
Harcówkę – niszczejący budynek przy ul. Startowej - klub kupił w 2017 roku.
- Z czasem wykonaliśmy tu remont za sumę kosztu zakupu tej nieruchomości. Inwestycje warte były ponad 600 tysięcy złotych – tyle było potrzeba, aby budynek miał jakąś funkcjonalność i służył społeczności. Mam nadzieję, że z czasem obiekt będzie też przystankiem na drodze turystycznej po Cygańskim Lesie. I pomimo tego, że harcówka została wyremontowana za środki prywatne, proszę ją traktować jako obiekt użyteczności publicznej, jako obiekt otwarty. Zawsze można tu wejść - zapraszał prezes J. Szymura. (…)
Całość artykułu do przeczytania – tutaj.
dodał: TP/foto: Paweł Sowa (Wydział Prasowy UM w B-B)