Piłka nożna

Piłka nożna | 12-05-22

Wiosenna rewelacja w Cygańskim Lesie

Pomyśleć, iż gorzowianie spędzili zimową przerwę na 17. pozycji w tabeli…

Określić piłkarzy Warty mianem „rycerzy wiosny” byłoby zapewne lekką przesadą, ale bezspornie – w rundzie rewanżowej spisują się znakomicie. Wystarczy zauważyć, że w tabelce wiosennej części sezonu ekipa z Gorzowa Wielkopolskiego plasuje się na 2. miejscu, o dwa punkty ustępując rezerwom lubińskiego Zagłębia. Na marginesie, w miniony weekend Warta ograła 1:0 niepokonanego od tygodni lidera z Lubina. Wygraną sobotni goście Rekordu „okupili” aż sześcioma żółtymi kartkami, stąd w meczu z biało-zielonymi zabraknie: Adriana Bielawskiego, Pawła Krauza i Adriana Dudy.

Metamorfoza zespołu z Lubuskiego w dużej mierze związana jest ze zmianą na ławce trenerskiej, na którą wrócił w grudniu ubr. Mateusz Konefał. Szkoleniowiec prowadził już bordowo-granatowych w latach 2017-19, zaliczając awanse do IV, a następnie III ligi. Po zimowej przebudowie składu zespół w rundzie wiosennej przeżywa istny renesans formy, co znalazło odzwierciedlenie w tabeli. Gorzowian znajdujemy w niej na 11. pozycji, ale zdobyte 34 punkty jeszcze nie pozwalają na spokój, w kontekście gry o utrzymanie w lidze. Jeśli uznać zespoły z Gaci i Jeleniej Góry (może niesłusznie i przedwcześnie?) za skazane na degradację, by nie podzielić losu Foto-Higieny i Karkonoszy rywalizuje – na ten moment – aż dziewięć drużyn! Strefę zagrożenia otwiera ekipa Pniówka, a zamyka wodzisławska Odra. Reasumując – w sobotnie popołudnie czeka „rekordzistów” rywalizacja z zespołem skutecznym, dobrze usposobionym i zdeterminowanym.

Niebezzasadnie komplementujemy futbolistów Warty, ale i o grze bielszczan w ostatnich tygodniach możemy wyrażać się w superlatywach. Może i nieładne to określenie, ale biało-zielonym „zażarło”! Po zimowych próbach, po nieudanych podejściach w pierwszych, wiosennych kolejkach trener Dariusz Mrózek znalazł to ustawienie, ten skład. Przede wszystkim jednak forma całej kadry trzecioligowców Rekordu osiągnęła długo oczekiwany pułap, czego dowodem środowa, pucharowa wygrana z Rakowem II. Mimo rotacji, która dotknęła ludzi na aż 10-ciu pozycjach, „rekordziści” wywieźli z Częstochowy wygraną 4:2 i awans do 1/2 finału PP w Śląskim Związku Piłki Nożnej. Gwoli sprawiedliwości musimy zaznaczyć, że wchodzący z ławki rezerwowych gracze bezwzględnie byli tzw. wartością dodaną zespołu. Niemniej cieszy fakt, że licznej kadrze biało-zielonych jest sporo jakości. To żadne zaskoczenie, a raczej potwierdzenie tego, o czym wiedzieliśmy. I tylko trochę szkoda, że erupcja formy „rekordzistów” nie nastąpiła równo z wiosenną inauguracją. Ale jak to mówią – lepiej późno, niż wcale…

Rekord z Wartą, ta historia obejmuje pięć wzajemnych konfrontacji. Trzy z nich wygrali gorzowianie, jedno zwycięstwo mają na koncie biało-zieloni, natomiast w rundzie jesiennej bieżących rozgrywek odnotowaliśmy pierwszy z dotychczasowych remisów – 1:1. W sobotniej potyczki przeprowadzona zostanie transmisja, na kanale youtube Rekord TV.

III liga, gr. 3 – 29. kolejka (13-15.05.2022 r.)

(pt., 18:00) Stal Brzeg – Carina Gubin

(sob., 14:00) Rekord Bielsko-Biała – Warta Gorzów Wielkopolski

(sob., 14:00) Ślęza Wrocław – Piast Żmigród

(sob., 17:00) Pniówek ’74 Pawłowice – Polonia Bytom

(sob., 17:00) Gwarek Tarnowskie Góry – Odra Wodzisław Śląski

(sob., 17:00) Karkonosze Jelenia Góra – Górnik II Zabrze

(sob., 17:00) MKS Kluczbork – Foto-Higiena Gać

(sob., 18:00) Lechia Zielona Góra – Miedź II Legnica

(nd., 12:00) Zagłębie II Lubin – LKS Goczałkowice-Zdrój

***

Wyjazdowe starcie rezerw Rekord z Czarnymi Jaworze w zasadzie nie wymaga szerszej rekomendacji. Oba zespoły stanowią „top” bielsko-tyskiej klasy okręgowej, w obu nie brak zawodników o ustalonej na tym poziomie rozgrywkowym klasie oraz młodych, rokujących dobrze na przyszłość piłkarzy. Zauważyć jednak warto, że plasujący się na 4. miejscu w ligowej klasyfikacji jaworzanie de facto odpadli już z wyścigu o główną premię. Lokujący się na 3. pozycji „rekordziści” nadal pozostają w grze…

Klasa okręgowa „ZINA Bielsko-Biała – Tychy”, gr. 5 (sob., g. 15:00) Czarni Jaworze – Rekord II Bielsko-Biała

TP/foto-archiwum: PM