Piłka nożna

Piłka nożna | 25-06-20

Świdnicki beniaminek

 

Poprzednie występy świdnickiej Polonii-Stali na tak wysokim szczeblu miały miejsce w czasie, który śmiało moglibyśmy określić, jako piłkarska prehistoria.

***

Zacznijmy zatem od zajrzenia do kart z historii nowego trzecioligowca w grupie trzeciej. Polonia Świdnica jest klubem założonym 23 lipca 1945 roku. Na przełomie lat 40 i 50-tych, przez dwa sezony, świdniczanie występowali w ówczesnej II lidze. W połowie XX stulecia dzisiejszy trzecioligowiec występował właśnie na trzecim poziomie rozgrywkowym, w dolnośląsko-lubuskiej konfiguracji. Znacznie później, w sezonie 2007/08, piłkarze z miasta nad Bystrzycą zwyciężyli w rozgrywkach IV ligi dolnośląskiej, dzięki czemu stanęli do barażu o II ligę (wówczas trzeci poziom rywalizacji). W dwumeczu lepsi (3:2 i 2:1) okazali się lubuscy czwartoligowcy – Czarni Żagań. Po roku, niemal w identycznych, barażowych okolicznościach, kosztem Polonii status drugoligowca zachowało sosnowieckie Zagłębie.

Skrócony do jednej rundy sezon 2019/20, już jako Polonia-Stal (po fuzji sprzed sześciu lat), świdniczanie wygrali kampanię w dolnośląskiej IV lidze, gr. wschodniej. I znów zanosiło się na barażowe starcie o awans, tym razem do III ligi. Jednakże okazało się, iż triumfator rywalizacji w grupie zachodniej – Apis Jędrzychowice, nie otrzymał licencji na występy w III lidze. Co więcej, jędrzychowiczanie odstąpili od procedury odwoławczej, co było równoznaczne z promocją piłkarzy ze Świdnicy.

***

Zapewne nie spodziewając się takiego obrotu spraw, dość wcześnie w Świdnicy rozpoczęto przygotowania do barażowej batalii. Odwołanie dwumeczu z Apisem musiało mieć wpływ na szkoleniowe plany trenera Rafała Markowskiego, bo cóż począć z zespołem, który wznowił treningi i rozegrał już pierwsze sparingi…  Nad Bystrzycą postawiono na kontynuację, stąd „w nogach” świdniczan mecze kontrolne z AKS-em Strzegom, rezerwami legnickiej Miedzi, drużyną szkółki Brazola Sports, Gromem Witków i LKS-em Bystrzyca Górna. Z personaliów w składzie Polonii-Stali kilku z „rekordzistów” rozpoznać powinno Grzegorza Borowego (ex-Lechia Dzierżoniów) i Szymona Tragarza (b. zawodnika Ślęzy Wrocław). Obaj dołączyli do zespołu minionej zimy. W kadrze beniaminka zapewne mocne pozycje mieć będą brazylijscy piłkarze – Edil de Souza Barros i Marcos Pauli Baumgartem, który legitymuje się luksemburskim paszportem. Na koniec dodajmy, iż w tzw. obiegu medialnym drużyna występuje pod szyldem – Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica.

TP/foto: świdnica24.pl