Piłka nożna

Piłka nożna | 15-03-20

Sześć i pół sezonu w III lidze, 218 meczów


 

Skoro (niestety) wolni jesteśmy od bieżącego śledzenia i relacjonowania wydarzeń ligowych, pucharowych itd., zajrzyjmy do historii i statystyk.

***

Premierowy, historyczny występ futbolistów Rekordu w III lidze, wówczas śląsko-opolskiej (gr. południowej), miał miejsce przy Startowej 13, 10 sierpnia 2013 roku. Pierwszym rywalem biało-zielonych był odwieczny konkurent zza miedzy – LKS Czaniec. Oba zespoły znały się na tamten czas tak dobrze i niemal „na wylot”, że remisowy wynik 1:1 nie mógł nikogo zaskoczyć. Za internetową encyklopedią polskiej piłki nożnej – 90.minut.pl – przytaczamy najważniejsze fakty, z tego spotkania. Nie da się nie zauważyć, iż od tamtej pory do dziś, wśród trzecioligowców Rekordu widnieją nazwiska: Mateusza Waliczka, Dariusza Ruckiego, Mateusza Gaudyna i Szymona Szymańskiego.

***

Od wspomnianej konfrontacji z LKS-em Czaniec bielszczanie rozegrali, w trakcie sześciu i pół sezonu 2019/2020, w sumie 218 spotkań o trzecioligowe punkty. Aż 112 z nich „rekordziści” zakończyli zwycięstwem, 48-krotnie dzielili się punktami, 58 razy schodzili z boiska pokonani. Bilans bramkowy jest korzystny dla „rekordzistów” – 368:251, podobnie jak przyzwoita jest tzw. średnia punktowa – 1,76/mecz. Na finiszu rozgrywek III-ligowych nasi futboliści trzykrotnie kończyli rywalizację na umownym podium, na jego – a jakże – trzecim stopniu (sezony 2013/2014, 2015/16 i 2016/17). Najniżej, co wcale nie znaczy nisko, ekipa z Cygańskiego Lasu notowana była na koniec rozgrywek 2017/18, lokując się na 8. pozycji.

***

Kto wie czy to nie najbardziej intrygująca z przytaczanych ciekawostka w tym podsumowaniu. Otóż na dystansie ponad sześciu sezonów, z bieżącymi rozgrywkami włącznie, piłkarze Rekordu mieli za oponentów 49 drużyn. Najczęściej i nieprzerwanie od debiutanckiego sezonu 2013/2014 biało-zieloni mają okazję do konfrontacji z ekipami Pniówka ’74 Pawłowice oraz Górnika II Zabrze (o czym zapewne przy innej okazji). Za tylko w jednym sezonie bielszczanie rywalizowali dotychczas o mistrzowskie, trzecioligowe punkty z takimi zespołami jak: Nadwiślan Góra, Odra Wodzisław Śląski, Czarni Otmuchów, LZS Leśnica, Skalnik Gracze, Małapanew Ozimek, LKS Bełk, LZS Piotrówka, Górnik Wałbrzych, Olimpia Kowary, Warta Gorzów Wielkopolski, Agroplon Głuszyna i Ruch Radzionków oraz już w aktualnych rozgrywkach z: chorzowskim Ruchem (pierwszą drużyną – przyp. TP), ROW-em 1964 Rybnik i LZS Starowice Dolne.

***

Pamiętając o terytorialnej ewolucji rozgrywek III ligi, od grupy śląsko-opolskiej, po poszerzoną od sezonu 2016/2017 o kluby z Dolnego Śląska i Lubuskiego grupę trzecią wspomnijmy o zespołach, które z tej klasy rozgrywkowej awansowały na wyższy szczebel. A były to chronologicznie: Nadwiślan Góra, Polonia Bytom, Odra Opole, GKS 1962 Jastrzębie, Skra Częstochowa i Górnik Polkowice. Niektóre z wymienionych trafiły na jeszcze wyższe piętro w hierarchii polskiego futbolu ligowego, jest i jeden „rodzynek”, który niemal całkowicie przepadł w odmętach krajowej „kopanej”.

Cdn.

TP/foto-archiwum: PM