Piłka nożna

Piłka nożna | 14-03-20

Co by było gdyby?

O pewnego rodzaju symulację w ligach piłkarskich pokusił się portal sportowebeskidy.pl. Realna czy ponura wizja? Czas pokaże…

Oto fragment artykułu „ Krach rozgrywek i co dalej? Awanse i spadki na dziś”  autorstwa Bartłomieja Malca.

Zgodnie z uchwałą przyjętą przez zarząd PZPN w czwartek, 12 marca, rozgrywki od III ligi do B klasy zostały odwołane co najmniej do 29 marca. Dzień później zawieszone zostały rozgrywki Ekstraklasy, Fortuna I Ligi oraz II ligi. Co jednak w przypadku, gdy rozgrywki nie zostaną dokończone?

Tymczasowe zawieszenie rozgrywek to bardzo optymistyczna wizja. Rozprzestrzeniający się koronawirus dotyka coraz więcej osób i tak naprawdę futbol schodzi na dalszy plan. Czarny scenariusz (a może najbardziej realistyczny?) zakłada, że runda wiosenna w ogóle się nie odbędzie. Co to oznacza dla rozgrywek i jakie będą zasady awansów i spadków w sezonie 2019/2020 w przypadku beskidzkich ekip występujących od I ligi aż do „okręgówki”?

O kolejności drużyn w końcowej tabeli rozgrywek sezonu 2019/2020 będzie decydowała kolejność drużyn w tabeli po ostatniej rozegranej kolejce rozgrywek. Nie można wykluczyć scenariusza, że wiosną z powodu pandemii koronawirusa nie uda już się rozegrać żadnej kolejki ... 

Powrót do Ekstraklasy 
W Fortuna I Lidze sytuacja wygląda następująco. Gdyby nie udało się wznowić rozgrywek najprawdopodobniej awansują 3 najlepsze drużyny. Wówczas z wejścia do Ekstraklasy cieszyłoby się Podbeskidzie Bielsko-Biała. Górale dzięki ostatniej wygranej nad Wartą zasiadają w fotelu lidera. Poznaniacy, którzy zajmują 2. lokatę również uzyskaliby promocje do najwyższej klasy rozgrywkowej wraz ze Stalą Mielec.

Bezpieczny Rekord, skoczowianie ponownie w "okręgówce"
W III lidze gr. 3 z beskidzkiego punktu widzenia nie wydarzy się nic nadzwyczajnego. Awans do II ligi uzyskałyby rezerwy Śląska Wrocław. Bielski Rekord skończyłby rozgrywki na 5. miejscu. Co jednak równie istotne, żadna ze śląskich ekip nie znajduje się w strefie spadkowej. Oznacza to, że z pewnością z IV ligi spadłyby dwie ekipy. (…)

Cały artykuł – tutaj.

dodał: TP/foto: PM