Piłka nożna

Piłka nożna | 14-09-18

Mocny, niedzielny tryptyk

Tym razem w naszej futbolowej, weekendowej zapowiedzi nie tylko o III-ligowych emocjach.

Z oczywistych powodów ta klasa rozgrywkowa, jej mecze z udziałem biało-zielonych, skupiają znaczącą uwagę sympatyków klubu z Cygańskiego Lasu. Niestety, co przyznajemy z żalem, w ostatnich tygodniach z rzadka nasi futboliści dostarczają fajnych wrażeń i doznań, w ślad za tym pozytywnych emocji. Z siedmiu spotkań pierwszej rundy sezonu dwie wygrane, to nader skromny dorobek, gdy zważyć na potencjał i możliwości zespołu. Wypadkową dotychczasowych rezultatów jest przeciętna, 10. lokata w tabeli. Jeśli ma więc nastąpić coś w rodzaju przełomu, to niedzielne starcie z Lechią Dzierżoniów wydaje się być ku temu najwłaściwszym pretekstem. Rywale po letnich ubytkach (Damian Niedojad, Filip Barski i Maciej Tomaszewski) wyraźnie „krwawią” na starcie rozgrywek. Cztery punkty, zdobyte wyłącznie na wyjazdach, z takim stanem posiadania trudno o cokolwiek więcej, niż pozycja w strefie spadkowej. Dzierżoniowian chyba dotknął przy tym syndrom  „pucharowego sukcesu”. Wygrywając rozgrywki PP na Dolnym Śląsku Lechia przebiła się na ogólnopolską arenę, gdzie za półtora tygodnia podejmie białostocką „Jagę”. W takiej sytuacji nietrudno o swoiste rozdwojenie jaźni. Z jazdą dwoma wózkami jednocześnie nie radzą sobie nawet o wiele wyżej notowane kluby i zespoły. Jakimś argumentem „za” niedzielnymi gośćmi bielszczan są historyczne statystyki. Z czterech dotychczasowych gier Lechia wygrała trzy, … ostatnie trzy. Ich krótka historia uczy, że spotkanie mieć będzie waleczny i zacięty charakter (niczym na powyższym zdjęciu z wiosennego meczu Rekord – Lechia). I niech tak będzie, byleby role główne odgrywali sami piłkarze, a aktorzy tzw. drugiego planu, z korzyścią dla widowiska, niech takimi pozostaną…

III liga, gr. 3 – 8. kolejka (14-16.09.2018 r.)

(pt., 18:00) MKS Kluczbork – Stal Brzeg

(sob., 15:00) Warta Gorzów Wlkp. – Ruch Radzionków

(sob., 17:00) Gwarek Tarnowskie Góry – Zagłębie II Lubin

(sob., 17:00) Pniówek Pawłowice – Ruch Zdzieszowice

(sob., 17:00) Foto-Higiena Gać – Górnik Polkowice

(sob., 17:00) Stilon Gorzów Wlkp. – Ślęza Wrocław

(sob., 17:00) Piast Żmigród – Aroplon Głuszyna

(nd., 14:00) Rekord Bielsko-Biała – Lechia Dzierżoniów

(nd. 17:00) Górnik II Zabrze – Miedź II Legnica

***

Trzecioligową konfrontację Rekordu z dzierżoniowską Lechią poprzedni potyczka naszych I-ligowych futbolistek z ekipą Gola Częstochowa. Nie będziemy udawać, że piorunujący start beniaminka z Cygańskiego Lasu, nie jest dla kogokolwiek w klubie zaskoczeniem. 10-ciopunktowy dorobek, nieoczekiwana pozycja lidera, jeszcze nikogo, a zwłaszcza trenera Marcina Trzebuniaka i jego zawodniczek. nie przyprawia o zawrót głowy. Niemniej na tzw. wszelki wypadek przypomnieć warto, że za beniaminkiem dopiero cztery, skądinąd bardzo udane spotkania, a podstawową powinnością nowicjusza jest gra o spokojne zachowanie ligowego statusu oraz satysfakcję płynącą z dobrej postawy na boisku. To cieszy niemniej niż punkty i gole. A o te „cyferki” może być coraz trudniej. Niedzielne rywalki biało-zielonych legitymują się wprawdzie niewielkim, czteropunktowym dorobkiem, ale zgromadzonym w raptem dwóch meczach. Spoglądając na karty kobiecego futbolu w naszym kraju, częstochowianki choćby z historycznych względów zasługują na respekt.

(nd., 11:30) I liga kobiet, gr. południowa: Rekord Bielsko-Biała – Gol Częstochowa  

***

Dla odmiany tuż po zakończeniu starcia o trzecioligowe punkty na boisko wyjdą seniorskie rezerwy Rekordu. Bielska młodzież w przyśpieszonym tempie uczy się bielskiej „okręgówki”, a pierwsze lekcje wypadają w ocenie całkiem obiecująco. Po nerwowym debiucie w Zebrzydowicach i zwycięstwie 4:3 nad miejscową Spójnią, „rekordziści” ograli w minioną środę w Kończycach Małych tamtejszy LKS 2:1. Było spokojniej, ciut pewniej i z kolejnym kompletem punktów. W niedzielne popołudnie gracze Szymona Niemczyka po raz trzeci z rzędu zmierzą się z zespołem reprezentującym Śląsk Cieszyński – LKS ’99 Pruchna. Tym razem jednak biało-zieloni po raz pierwszy wystąpią w roli gospodarzy. Co o zespole gości wiedzieć warto? O 17. miejscu w tabeli, dwóch punktach stanu posiadania po remisach 2:2 z bialską Stalą i 0:0 z Koszarawą, wie każdy, średnio zorientowany w wydarzeniach w bielskiej „okręgówce”. Z bardziej znanych postaci w ekipie z Pruchnej uwagę zwrócić warto na Michała Chrysteczko, 27-letniego „goleadora”, który od lat jest gwarantem jakości w ofensywie LKS-u. Znacznie powszechniej znany, na szerszą skalę, jest szkoleniowiec zespołu z Pruchnej – Witold Wawrzyczek. 45-letni dziś trener w karierze zawodniczej reprezentował barwy m.in. Ruchu Chorzów, Energie Cottbus, Cracovii, czy u jej schyłku - GKS 1964 Jastrzębie.

(nd., 16:30) BLO: Rekord II Bielsko-Biała – LKS ’99 Pruchna

TP/foto: PM