SMS

SMS | 26-03-20

Prawo serii

Nie, nie zamierzamy rozkładać historii Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu na „czynniki pierwsze”, przyjrzymy się jedynie medalowemu serialowi męskich ekip Rekordu z ostatnich lat.

***

Wpierw kilka ogólnych danych. Pierwszy turniej finałowy, którego stawką było Młodzieżowe Mistrzostwo Polski odbył się w 2001 roku, w doskonale nam znanym obiekcie przy Startowej 13. O prymat rywalizowali wówczas 20-latkowie, a po historyczny, pierwszy tytuł sięgnęli gracze chorzowskiego Cleareksu. Jeszcze bez medalowych osiągnięć, ale odnotujmy, iż swój debiutancki występ zaliczyła także ekipa Rekordu. Od tego momentu w sumie rozegrano 52 turnieje Młodzieżowych MP, be podziału na kategorie. Od sezonu 2010/11 rywalizacja prowadzona jest w czterech grupach wiekowych. „Rekordziści” aż 40-krotnie stawali na podium, przy czy 21 razy (!) sięgali po złote medale, siedmiokrotnie kończyli zawody z tytułem wicemistrzowskim, zamykając dorobek tuzinem krążków brązowego koloru. Nawiązując do tytułu, podsumowując i wliczając do wcześniejszej kolekcji medalowej sukcesy minionego sezonu MMP, bielszczanie zdobywali krążki różnego koloru (głównie złotego – 13 - przyp. TP) na 19-stu imprezach mistrzowskich z rzędu! A tak wyglądało to w przypadku poszczególnych zespołów z Cygańskiego Lasu.

***

Nie bez przyczyny kategorię do lat 20-stu powszechnie uznaje się za „królewską”. Tak w przeszłości, jak i  w latach współczesnych - brało i bierze w niej udział szereg postaci, które dały się już poznać ze zmagań na parkietach Futsal Ekstraklasy oraz I ligi, z reprezentacyjnymi występami na koncie włącznie. Po swój pierwszy, brązowy medal w kategorii U-20, „rekordziści” sięgnęli w Nowej Rudzie, w sezonie 2003/04. Trzy lata później zdobyli premierowe srebro. Na upragnione złoto trzeba było czekać do sezonu 2014/2015, gdy po emocjonującej rozgrywce podopieczni Piotra Szymury ograli w finale krakowską Wisłę (z m.in. Mikołajem Zastawnikiem i Kamilem Lasikiem w składzie) 4:1. Nie od rzeczy będzie przypomnieć pierwszą, „złotą” drużynę 20-latków Rekordu, którą stanowili: Michał Kałuża, Robert Jastrzębski, Łukasz Biel (król strzelców turnieju), Mateusz Gaudyn, Michał Górczyk, Tomasz Bernat, Marek Skipioł, Michał Hyży, Łukasz Jastrzębski, Szymon Szymański, Szymon Tutaj, Krzysztof Skrzypiec, Michał Czernek, Mateusz Kubica i Kacper Dudzik. Koniecznie dodać trzeba, iż w kategorii U-20 biało-zieloni nie opuścili miejsca na podium już od ośmiu lat z rzędu, a cztery ostatnie kończyli na najwyższym stopniu.

***

Pierwsza batalia o medale MMP 18-letnich futsalowców (wówczas de facto U-19) odbyła się w bielskich halach przy Startowej 13 i Widok 12. Jakże piękne to były zawody dla wszystkich sympatyków biało-zielonych. Prowadzony przez trenerski duet: Piotr Szymura – Witold Zając zespół, wykorzystał atut własnego parkietu i po dramatycznym finale z Radanem Gliwice wywalczył złote medale. To wówczas rozbłysły po raz pierwszy gwiazdy Pawła Budniaka (MVP i króla strzelców turnieju) oraz 15-letniego wtedy Michała Marka. Zresztą, uprzejmie zapraszamy – podsumowanie. Rok później bielszczanie nie zmieścili się w pierwszej trójce turnieju, ale już od sezonu 2011/12 nie opuszczają podium, umieszczając w klubowej kolekcji w sumie 11 krążków, w tym sześć złotego koloru, w lwiej części pod szkoleniowym okiem Andrzeja Szłapy.

***

Weekend 3-4 grudnia 2010 roku, Ostróda i pierwsze finały mistrzostw 16-latków. Oczywiście nikt nie mógł przewidzieć poziomu zawodów, tym bardziej końcowych rezultatów, niemniej wynik „rekordzistów” uznany został nawet w naszym klubie za coś, co dziś - „po młodzieżowemu” - określa się, jako mega-wyczyn. Nieopierzona ekipa dowodzona przez Krzysztofa Skrzypa i Andrzeja Szymańskiego, przygotowywana również przez Andreę Bucciola, zdobyła pierwsze, młodzieżowe mistrzostwo Polski w historii, także klubu! Finał dostarczył nieprawdopodobnych emocji, po upływie regulaminowego czasy gry bielszczanie remisowali z rudzką Gwiazdą 6:6, aby na swoją korzyść rozstrzygnąć konkurs rzutów karnych – 5:4. Detale tamtych wydarzeń znajdziecie – tutaj. Natomiast nie sposób nie podkreślić, iż w kategorii U-16 bielszczanie są autorami wybitnej serii. Otóż historia tych zmagań liczy już całą dekadę, z każdego z finałowych turniejów ekipa z Cygańskiego Lasu wracała z medalem (w tym 6-krotnie ze złotym)! Co więcej, „brązowy team U-16” z 2016 roku, z turnieju w Pniewach, zapoczątkował passę 19-stu kolejno zdobytych medali przez „rekordzistów”, aż po ostatni dotąd, tegoroczny turniej mistrzowski U-18 w Warszawie!

***

Początkiem stycznia 2011 roku, w Rudzie Śląskiej, po raz pierwszy do batalii o medale przystąpili 14-latkowie. Ze złotego medalu cieszyła się ekipa miejscowej Gwiazdy, ale „rekordziści” nie wracali do Bielska-Białej z „pustymi rękami”. Pod batutą Andrei Bucciola nasza „orkiestra” nie zaznała goryczy porażki (przegrany jedynie 9:10 konkurs rzutów karnych w półfinale z rudzianami) i – jak się wydaje – zagrała niczym z nut w meczu grupowych eliminacji z GKS Futsal Pawłowice. Wynik 27:0 (!) okazuje się nie do powtórzenia na przestrzeni „rekordowych” dziejów. Gdybyśmy wówczas wiedzieli, że tak się potoczy historia…, zapewne poświęcilibyśmy tamtemu wydarzeniu jeszcze więcej miejsca na naszych łamach, ale dobre  i to. Najmłodsza, zatem również najbardziej nieprzewidywalna z kategorii młodzieżowych, dostarczyła jednak klubowi sporo powodów do satysfakcji. W dziesięciu turniejach finałowych nasi 14-latkowie powiększyli medalowy dorobek o siedem krążków (w tym cztery złote). Pierwsze mistrzostwo było udziałem „rekordzistów” styczniu 2014 roku, kolejne trzy dołożyli biało-zieloni w… trzech ostatnich latach. Doliczywszy brąz z 2017 roku sumujemy – 19 medali młodzieży Rekordu zdobytych pod rząd!  

Absolutnie nie mamy nic przeciw kontynuowaniu tej serii w sezonie 2020/2021. Natomiast już wkrótce wrócimy do wydarzeń minionych rozgrywek MMP w futsalu z udziałem „rekordzistów”, w premierowym materiale filmowych Rekord TV.

TP/foto: PM

PS. Tabele medalistów MMP wszystkich kategorii oraz klasyfikacje wszechczasów znajdziecie na naszej stronie, w dziale – Młodzież.