Futsal

Futsal | 19-10-21

Nasi rywale – Luxol St. Andrews


 

Pora, aby przedstawić ostatniego z grupowych konkurentów bielszczan, gospodarzy turnieju grupy 5. Main Round futsalowej Ligi Mistrzów.

To już piąty, a trzeci z rzędu, start ekipy Luxol St. Andrews w elitarnych rozgrywkach europejskich. W klarowny sposób dowodzi do roli i pozycji rywali mistrzów Polski w rodzimym futsalu. Sam klub założony został w 1998 roku i dobrze jest znany „rekordzistom” i ich sympatykom. W nieodległej przeszłości Maltańczycy gościli w Cygańskim Lesie, biało-zieloni jeden raz – w styczniu 2018 roku – wizytowali śródziemnomorską wyspę. Wzajemna wymiana sprowadziła się do kilku gier towarzyskich, natomiast oba zespoły po raz ostatni mierzyły się w potyczce o wysoką stawkę. 10 października 2019 roku, w czeskiej Pradze, na otwarcie turnieju Main Round grupy (nomen omen) piątej, bielszczanie pokonali mistrzów Malty 3:1 (1:0). Gole w tym spotkaniu dla „rekordzistów” zdobywali: Alex Viana, Oleksandr Bondar i Paweł Budniak oraz Maikinho dla rywali. Ostatecznie z awansu do fazy Elite Round cieszyli się wówczas gospodarze zawodów – praska Sparta.

***

Plejadę aktorów pamiętających tamten futsalowy spektakl, do dziś w maltańskich szeregach, otwiera postać rumuńskiego szkoleniowca Luxolu – Gabriela Dobre. Niezmiennie bramki Maltańczyków strzeże dobrze znany reprezentantom Polski w szeregach Rekord Norweg – Kenneth Rakvaag.  W meczu sprzed dwóch lat uczestniczyli także – wspomniany zdobywca gola – Maikinho, inni z Brazylijczyków – Veve oraz Celino Alves (upomniany dwoma żółtymi kartkami!), Rumun – Emil Raducu oraz szereg reprezentantów Malty: Stefan Vella (drugi bramkarz), Carl Azzopardi, Mark Zammit, Matthew Attard i Merwwan Telisi. Wśród obcokrajowców w aktualnej kadrze Luxolu jest również Gruzin – Gia Nikvashvili oraz inny z przedstawicieli Kraju Kawy – 28-letni Hebberth Bolt. Kilkanaście dni temu dołączyli dwaj inni Brazylijczycy, urodzeni w 1993 roku – Jean Carlos i Herick Oliveira. W takim zestawieniu Luxol St. Andrews zainaugurowali przed kilku dniami ligowy sezon 2021/22, gromiąc na wstępie 10:0 Naxxar Futsal.

***

Bilans dotychczasowych występów Luxol St. Andrews na Starym Kontynencie przekłada się na 20 spotkań, z których tuzin Maltańczycy wygrali, zremisowali dwa, a w sześciu musieli uznać wyższość rywal, przy bilansie bramkowym 89:57. W bieżącej edycji UEFA Futsal Champions League mistrzowie Malty pomyślnie przebrnęli przez preeliminacyjny turniej w Macedonii Północnej (na górnym zdjęciu), ogrywając kolejno: Cefn Druids z Walii 5:0, izraelskie Dolphins Ashod 8:0 i gospodarzy zawodów, miejscowy Proekt 5:0. Gole zdobywało aż ośmiu zawodników Luxolu, w tym Maikinho i Hebberth Bolt po cztery. Natomiast warto zwrócić uwagę na zerowe konto po stronie bramkowych strat.

***

Turniej Intermediate Round, grupa 5 – UEFA Futsal Champions League (Tal-Qroqq University Sports Hall, Gzira)

27.10.2021 r. (środa), g. 17:00 Hammarby IF FF – Rekord Bielsko-Biała
27.10.2021 r. (środa), g. 20:00 Haladas VSE – Luxol St. Andrews

28.10.2021 r. (czwartek), g. 17:00 Haladas VSE – Rekord Bielsko-Biała
28.10.2021 r. (czwartek), g. 20:00 Luxol St. Andrews – Hammarby IF FF

30.10.2021 r. (sobota), g. 17:00 Hammarby IF FF – Haladas VSE
30.10.2021 r. (sobota), g. 20:00 Luxol St. Andrews – Rekord Bielsko-Biała

TP/foto: facebook.com/luxolfutsal