Futsal

Futsal | 21-07-19

Nagroda za pozytywistyczną pracę

 

Gliwice od lat futsalem stoją, a GSF to kolejna drużyna z tego miasta, która zadebiutuje w ekstraklasie.

Trzeci z beniaminków i ostatni z tych, którzy nigdy nie mieli okazji zagrać w najwyższej klasie rozgrywkowej. Klub powstał przed dziewięcioma laty, a jego początki, wbrew temu co preferują inne nowo powstające kluby, to wcale nie drużyna seniorów. Gliwickie Stowarzyszenie Futsalu rozpoczęło od pracy z dziećmi i młodzieżą, dopiero w 2014 roku debiutując seniorską drużyną w rozgrywkach II ligi futsalu. Należy jednak podkreślić, że w tym przypadku „seniorska” to raczej nazwa umowna, niemal cały skład oparty został na uzdolnionej młodzieży własnego chowu. Tomasz Czok, postać na pewno nie anonimowa w polskim futsalu (80 bramek w ekstraklasie), zarządzający gliwickim klubem, znalazł swój sposób na budowanie piłki i futsalu. W przeciwieństwie do innych drużyn znad Kłodnicy, które równie szybko zaistniały na futsalowej mapie Polski, jak z niej zniknęły, GSF w myśl zasady - „powoli, ale do przodu” - regularnie notuje postępy. Po trzech latach terminowania w II lidze, w 2017 roku zespół awansował do I ligi, a po zakończeniu sezonu 2018/2019 znalazł się w naszej futsalowej elicie.

Na pewno mocną stroną GSF jest obsada trenerskiej ławki, wszak zasiada na niej selekcjoner reprezentacji Polski Błażej Korczyński, a pracy z bramkarzami dogląda inna legenda polskich parkietów futsalowych – Tomasz Ulfik. Na pewno  najbardziej rozpoznawalnymi zawodnikami byli do tej pory: reprezentant Polski Tomasz Lutecki, Zbigniew Mirga czy Łukasz Groszak. My ze swej strony mieliśmy również swojego „wysłannika” – z gliwiczanami awans wywalczył wypożyczony z Rekordu Szymon Cichy.  Na miarę możliwości gliwicka ekipa jest wzmacniana przed nadchodzącym debiutem w ekstraklasie, do klubu dołączyli Robert Gładczak z AZS UŚ Katowice, Dawid Barteczka z Gwiazdy Ruda Śląska oraz były kapitan GKS Futsal Tychy Bartłomiej Sitko.

W swoim historycznym, pierwszym występie w elicie gliwiczanie podejmą Acanę Orła Jelcz Laskowice, natomiast mistrza Polski – Rekord – podejmą w hali przy Jasnej 31, w 8. kolejce sezonu 2019/2020.

MH/foto-archiwum (mecz PP GSF - Rekord z 2018 r.): PM