Futsal

Futsal | 06-11-18

Nasi rywale – Ekonomac Kragujevac

Wygląda na to, że serbscy rywale „rekordzistów” w turnieju Elite Round na rodzimych, krajowych parkietach … nie mają z kim przegrać!

***

Historia

Zanim jednak o aktualnościach z obozu ostatniego w kolejności z konkurentów ekipy mistrza Polski, wpierw słów kilka o jego historii. I od razu ciekawostka, dokładnie 18 lat temu, 7 listopada 2000 roku, z inicjatywy grupy studentów miejscowego uniwersytetu, założony został Klub Malog Fudbala „Ekonomac”. Już po ośmiu latach funkcjonowania klub z centralnej Serbii zaczął odnosić nietuzinkowe sukcesy. Wiosną 2008 roku futsalowcy Ekonomaca zwyciężyli w turnieju o Puchar Bałkanów, aby w kilka miesięcy później sięgnąć po pierwsze mistrzostwo Serbii. Tego samego roku zespół zadebiutował na europejskich arenach - co więcej - z rozgrywkach UEFA Futsal Cup los zetknął Serbów z PA Novą Gliwice! Rezultat konfrontacji z mistrzem Polski tamtych czasów remisowy - 4:4, co powinien  zachować w pamięci jeden z bohaterów tego wydarzenia, Bartłomiej Nawrat. By na moment wrócić do tych chwil warto kliknąć - tutaj. W sumie klub z Kragujevca ma w dorobku 10 tytułów mistrzowskich oraz cztery krajowe puchary. W sezonie 2010/2011, w ówczesnych rozgrywkach europejskich UEFA Futsal Cup, Ekonomac trafił do grupy fazy Main Round m.in. z zespołem mistrzów Polski – Akademią FC Pniewy. Sam turniej odbywał się w Kragujevcu, a w bezpośrednim starciu Ekonomac pokonał 3:1 „akademików”, w których składzie wystąpił m.in. dzisiejszy kapitan Rekordu – Jan Janovsky. Z przeciwnej perspektywy to spotkanie może pamiętać np. Slobodan Rajčević, strzelec jednej z bramek dla gospodarzy. Dodajmy, iż obie drużyny wywalczyły wówczas awans do dalszych gier w Elite Round.

Zapewne niewielu wie, że Kragujevac i Bielsko-Biała mają status tzw. Miast Partnerskich. Stosowne porozumienie przedstawiciele obu magistratów podpisali 18 maja 2002 roku. I jakkolwiek nic nam nie wiadomo o wzajemnych aktywnościach na niwie sportowej, tak na płaszczyźnie kulturalnej utrzymywane są rokroczne kontakty przedstawicieli tych środowisk z obu miast.

***

W Superlidze i UEFA Futsal Champions League

Przez krajowe rozgrywki (Prva Futsal Liga) Ekonomac przetacza się niczym „drogowy walec”. Poprzedni sezon 2017/2018 gracze z Kragujevca zakończyli bez porażki na krajowych parkietach. Nie inaczej przedstawia się sytuacja w ligowej tabeli w bieżącym sezonie. Po ośmiu kolejkach Ekonomac przewodzi z kompletem 24-ech punktów. Na opór, i to bardzo poważny, Serbowie natknęli się dopiero organizując w październiku br. turniej Main Round. W eliminacyjnej grupie 2 gospodarze ulegli ekipom ERA-Pack Chrudim 3:6 oraz obrońcom trofeum – Inter FS Movistar, z osławionym Ricardinho w składzie (na zdjęciu poniżej z meczu z Ekonomacem) 2:4. O awansie do europejskiej elity zadecydowała wygrana 3:2 z ukraińskim MFC Kherson (foto obok). Zapewne chcąc możliwie najlepiej przygotować się do przyszłotygniowych zmagań w Barcelonie mistrzowie Serbii rozegrają pojutrze (8.11.br) towarzyski mecz z innym uczestnikiem rozgrywek Elite Round, kazachskim Kairatem Ałmaty. Na koniec tego wątku zaznaczyć warto, że w klubowym rankingu UEFA, na koniec ubiegłego sezonu, Serbowie notowani byli na 7. miejscu.

***

Personalia

Nemanja Momčilović, Marko Perić, Nikola Matijević i wspomniany Slobodan Rajčević to reprezentanci Serbii z tegorocznego UEFA Futsal Euro. Swój udział niedawni rywale w towarzyskim dwumeczu z biało-czerwonymi zakończyli porażką 1:3 z Kazachstanem w 1/4 finału. O jakości Ekonomaca w wydatnym stopniu stanowią czterej Brazylijczycy – Vitor Hugo, Igor (ex-FC Barcelona i Kairat Armaty), Thales i Divanei oraz ukraiński internacjonał – Dmytro Sorokin, którego bielscy sympatycy futsalu kojarzyć powinni z Tajmu Lwów i Lokomotivu Charków. Inną w wiodących postaci zespołu jest 28-letni Marko Pršić, który w przeszłości reprezentował m.in. angielskie (!) Baku United, rosyjską Dinę Moskwa, azerski Araz Naxcivan oraz włoskie Real Rieti, Kaos Futsal i Napoli a’5 Calcio. Od 2016 roku szkoleniowcem ekipy z Kragujevca jest Predrag Rajić.

TP/foto: ekonomac.com