Futsal

Futsal | 10-09-18

Rekord poprawił krajowy rekord


 

Ruszył futsalowy sezon 2018/2019, do pracy zabrał się także nasz niestrudzony historyk-statystyk – Jan Picheta

Zdobywając w sobotę 8 września 2018 r. w Bełchatowie Superpuchar Polski (na zdjęciu w dłoniach Michała Marka), „rekordziści” dokonali nadzwyczajnego wyczynu. Sięgnęli po raz piąty z rzędu po jedno z trzech najważniejszych trofeów w polskim futsalu (mistrzostwo kraju, Puchar Polski oraz Superpuchar Polski). 29 maja 2017 r., wygrywając z Gattą Zduńska Wola 9:5 bielszczanie zdobyli mistrzostwo Polski w futsalu i odtąd triumfują we wszystkich możliwych rozgrywkach w kraju. Kolejno zdobyli Superpuchar, Puchar Polski, ponowne mistrzostwo kraju oraz Superpuchar Polski. Pięć różnych najważniejszych tytułów w polskich rozgrywkach „halówki” pod rząd nie zdobył żaden inny zespół. Owszem bywały lata, gdy niektóre drużyny triumfowały czterokrotnie z rzędu.  W latach 2001-2002 Clearex Chorzów zdobywał na zmianę mistrzostwo kraju i Puchar Polski (meczów o Superpuchar Polski jeszcze wówczas nie rozgrywano). Dotychczasowy rekord chorzowian wyrównała Wisła Krakbet Kraków, która w latach 2014-2015 zdobyła najpierw Puchar Polski, później Superpuchar, mistrzostwo kraju i po raz drugi Puchar Polski. Niestety po tym triumfie klub przestał istnieć. W tym roku do tej doborowej dwójki doszlusował Rekord Bielsko-Biała, aby w sobotę zdobyć kolejne trofeum po raz piąty i oddalić się od stawki legendarnych już rywali!

8 września br. biało-zieloni sięgnęli po ósme zwycięstwo w oficjalnych rozgrywkach ogólnopolskich w futsalu. Obecnie mają już w dorobku trzy tytuły mistrzów kraju. Dwa razy sięgali po Puchar Polski oraz trzykrotnie triumfowali w meczu o Superpuchar Polski. W tej klasyfikacji nie są jednak jeszcze najlepszą drużyną w historii futsalu w Polsce. Najwięcej sukcesów zanotował Clearex. Chorzowianie mają bowiem na koncie już dziesięć tytułów. Pięciokrotnie zdobyli mistrzostwo kraju (w tym trzy razy pod rząd), czterokrotnie wywalczyli Puchar Polski  i raz  tylko sięgnęli po Superpuchar.

Na drugim miejscu z ośmioma tytułami jest PA Nova Gliwice. Zespół Romana Sowińskiego pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo kraju. Dwukrotnie triumfował w rozgrywkach o Puchar Polski i raz zdobył Superpuchar. W sobotę „rekordziści” wyrównali wyczyn zespołu znad Kanału Gliwickiego. Ich ostatnie wyniki wskazują, że są na dobrej drodze do kolejnych triumfów. Jakby powiedział Tadeusz Śliwiak: drodze za widnokres…

pic/foto: PM