GKS Bełchatów – nowa odsłona

W poprzednim artykule o najbliższym rywalu naszych trzecioligowców, skupiliśmy się na historii klubu z Bełchatowa.

Dziś, niejako w ramach zapowiedzi niedzielnego spotkania pucharowego, przybliżymy Państwu dokonania „brunatnych” w ostatnim sezonie ligowym, tu również o przygotowaniach piłkarzy GKS-u do kolejnych rozgrywek.

Jesień 2016/2017...

Po zakończeniu sezonu 2015/2016 i spadku z pierwszej ligi władze GKS-u postanowiły zakończyć współpracę z dotychczasowym szkoleniowcem - Krystianem Kierachem. Jego miejsce zajął Andrzej Konwiński, który wcześniej pracował m.in. w MKS Kluczbork. Runda jesienna kolejnego sezonu okazała się słaba w wykonaniu bełchatowian. Z Pucharu Polski odpadli w pierwszej rundzie po porażce w rzutach karnych z Miedzią Legnica. W ligowych potyczkach również nie wiodło im się najlepiej. Warto wspomnieć, że Komisja Licencyjna nałożyła na GKS Bełchatów karę odjęcia trzech punktów za niespełnienie wymogów licencyjnych, co w połączeniu ze kiepską formą zespołu w pierwszej fazie sezonu, dało trzynaste miejsce w tabeli i niezbyt imponujący dorobek 22-óch oczek.

Wiosna 2016/2017...

Przerwa zimowa przyniosła zmiany w sztabie szkoleniowym bełchatowian. Z klubem pożegnał się pierwszy trener A. Konwiński i trener bramkarzy Grzegorz Świtała. Nowym szkoleniowcem ekipy z Bełchatowa został Mariusz Pawlak, który w swoim CV ma m.in. awans do pierwszej ligi z Chojniczanką Chojnice w sezonie 2012/2013. W karierze zawodniczej, grając m.in. w Lechii Gdańsk, warszawskiej Polonii oraz Groclinie zaliczył 224 występy na boiskach ekstraklasy. M. Pawlak z „Czarnymi Koszulami” sięgnął po mistrzostwo Polski w sezonie 1999/2000. Po wodzą tego szkoleniowca i poo znacznie lepszej grze w rundzie rewanżowej GKS zdołał na koniec sezonu zająć bezpieczne, dziewiąte miejsce w tabeli. Niebezpieczeństwo kolejnej degradacji zostało na dość wczesnym etapie zażegnane.

Przygotowania i przedsezonowe transfery

Treningi przedsezonowe w Bełchatowie rozpoczęły się już 26 czerwca, codzienna parca treningowa jest normą, ale oprócz tego nasi niedzielni oponenci w trakcie obecnych przygotowań zdążyli już rozegrać trzy mecze kontrolne. Wszystkie spotkania zakończyły się remisami, kolejno 0:0 ze Zniczem Pruszków, 1:1 z KKS Kalisz, oraz 3:3 z ŁKS Łódź. Ostatni sparing przed meczem z Rekordem „brunatni” rozegrają dziś w Bełchatowie, a ich przeciwnikiem będzie nasz III-ligowy konkurent – częstochowska Skra. Gdy spojrzeć na działania transferowe działaczy GKS-u nasuwa się określenie - istne wietrzenie szatni.

Grę dla GKS-u zakończyli: Konrad Andrzejczak, Daniel Ciechański, Dawid Dzięgielewski, Artur Lenartowski, Adam Nowak, Robert Pisarczuk, Mateusz Szymorek, Szymon Zgarda, Paweł Zięba, Aghvan Papikyan, Albin Mieciejewski, Kamil Bruchajzer i Piotr Witasik. Ale jak to mówią – skoro są zwolnienia, będą także przyjęcia…Do bełchatowskiego klubu tylko w ostatnich tygodniach przybyli: Marcin Garuch (z FK Grbalj, z Czarnogóry), Robert Chwastek (z Gryfa Wejherowo), Emile Thiakane (z Sokoła Kleczew), Łukasz Pietroń (z Olimpii Elbląg), Michał Ciarkowski (z Warty Poznań), Kamil Szubertowski (z Chrobrego Głogów), Piotr Giel (z Kotwicy Kołobrzeg) i Michał Bierzało (ze Stali Mielec).

W tym gronie ciekawą postacią wydaje się być Senegalczyk E. Thiakane - 25-letni zawodnik mogący zagrać na pozycji ofensywnego pomocnika lub cofniętego napastnika, a mający za sobą występy m.in. w Zawiszy Bydgoszcz oraz we francuskich klubach Olympique Saint-Quentinois i AFM Romilly. Ponad wszelką wątpliwość wzmocnieniem bełchatowskiego teamu jest M. Garuch, 28-latek wracający z czarnogórskiego ekstraklasowca FK Grbalj, a który grając wcześniej w Polsce przez kilkanaście lat występował w Miedzi Legnica. Człowiek mikrego wzrostu (154 cm), ale sporych umiejętności piłkarskich i przywódczych (na górnym zdjęciu już z kapitańską opaską GKS-u!). Ciekawym nabytkiem jest także Ł. Pietroń, z 16 golami najskuteczniejszy piłkarz poprzedniego sezonu w drugiej lidze. Niektórzy z naszych futbolistów mogą kojarzyć/pamiętać z sezonu 2015/2016 R. Chwastka, reprezentującego wówczas barwy Grunwaldu Ruda Śląska.

Na ile pociągnięcia kadrowe u „brunatnych” okazały się trafne, a praca treningowa owocna, przekonamy się niedzielne popołudnie – mecz rundy wstępnej Pucharu Polski: Rekord Bielsko-Biała – GKS Bełchatów, o godz. 17:00.

Krystian Krysta/TP/foto: gksbelchatow.com (ze sparingu GKS – Znicz Pruszków)