Superpuchar, dominacja w Futsal Ekstraklasie, mistrzostwo Polski 20-latków, tylko na zielonej murawie mogło być lepiej – podsumowanie drugiej części już ubiegłego roku.  

LIPIEC
1. – Z turnieju „Montesilvano Futsal Cup” wróciły trzy młodzieżowe zespoły Rekordu. Prowadzeni przez Andreę Bucciola 19-latkowie uplasowali się na drugiej pozycji, po przegranej w ścisłym finale z Tommy Split 1:2. Identyczną lokatę zajęła drużyna U-15 trenera Bartosza Woźniaka, po porażce z reprezentacją Ukrainy (!) w tej kategorii wiekowej 0:4. 17-latkowie Piotra Jaroszka ulegli w meczu o 7. miejsce Lazio Rzym po konkursie rzutów karnych 0:2, po uprzednim remisie 4:4.
3. – Kwartet „rekordzistów” z rocznika 2001 reprezentował Śląski Związek Piłki Nożnej w 23. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Na mazowieckich boiskach wystąpili: Piotr Wyroba, Daniel Iwanek, Michał Groń i Marcin Kozina.
6. – W szwajcarskim Nyonie poznaliśmy grupowych rywali „rekordzistów” w preeliminacjach UEFA Futsal Cup. Los skierował bielszczan do grupy G, dokładniej do duńskiego Svendborga, gdzie obok gospodarzy zawodów – FC Kopenhaga, biało-zieloni mieli za rywali mistrzów Grecji – Doukas SAC oraz Irlandii Północnej – Belfast United. Niejako „przy okazji” wylosowano barażowego oponenta naszej reprezentacji w walce o awans do Mistrzostw Europy. Na drodze biało-czerwonych stanęła reprezentacja Węgier.
10. – Dla futbolistów z Cygańskiego Lasu był to wyjątkowo krótki okres urlopowy, po zdobyciu Pucharu Polski na szczeblu Śląskiego ZPN i konieczności gry już w połowie miesiąca na tzw. szczeblu centralnym, trzeba było szybko wracać do pracy, już pod okiem nowego sztabu szkoleniowego.
16. – Nie był to debiut-marzenie biało-zielonych na ogólnopolskiej arenie. W rundzie wstępnej Pucharu Polski „rekordziści” ulegli II-ligowemu GKS-owi Bełchatów 2:6 (2:3), aczkolwiek po bramkach Marka Sobika i Łukasza Szędzielarza gospodarze prowadzili do 36. minuty 2:1.
17. – Po wakacyjnej przerwie, w 14-osobowym składzie wrócili do treningów mistrzowie kraju w futsalu. Po tygodniu przygotowań na własnych obiektach trener Andrzej Szłapa zabrał podopiecznych na kilkudniowe zgrupowanie do Brennej.
17. – Na ulice Bielska-Białej wyjechał Mercedes Citaro Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego „obrandowany” w rekordowo-mistrzowską grafikę.
20. – Klubowe barwy zmieniła wychowanka Rekordu, reprezentantka Polski juniorek oraz wielokrotna medalistka Młodzieżowych MP w futsalu – Klaudia Kubaszek, która zasiliła szeregi ekstraligowego AZS UJ Kraków.

SIERPIEŃ
1. – Liga ligą, ale tradycję podtrzymywać należy. Na zielonej murawie „Estadio Startowa” zmierzyły się seniorskie ekipy Rekordu. III-ligowi futboliści nieznacznie, 3:2 pokonali swoich kolegów z Futsal Ekstraklasy.
6. – Spektakularne otwarcie III-ligowego sezonu, piłkarze Rekordu pokonali w Gorzowie Wielkopolskim tamtejszy Stilon 3:1.
9. – I runda rozgrywek pucharowych w bielskim podokręgu BOZPN. Pewnie o meczu w Łodygowicach nikt dziś nawet by się nie zająknął, gdyby… Wprawdzie gracze Słowiana występują na co dzień na b-klasowym szczeblu, ale „rekordziści” potraktowali łodygowiczan absolutnie na serio. Efekt? 20:0 dla bielszczan, po cztery trafienia zaliczyli: Mateusz Kubica, Ronald M. Solorzano i Dawid Nagi.
19. – Derby dla Rekordu. Biało-zieloni wykorzystali atut własnego boiska pokonując 1:0 bialską Stal, po golu Dawida Nagiego z 85. minuty. Po tym spotkaniu „rekordziści” na krótko zasiedli w fotelu lidera III ligi, grupy 3. Później ligowa winda, wprawdzie powoli, ale jechała już tylko w dół tabeli.
20. – W sezonie 2003/2004 ostatni mecz w bielskiej A-klasie rozegrali aktualni trzecioligowcy – piłkarze Rekordu, tego dnia swój debiut na tym poziomie zaliczyły seniorskie rezerwy biało-zielonych. W obu tych spotkaniach wystąpił wieloletni kapitan naszych … futsalowców – Piotr Szymura. Rekord II pod wodzą Szymona Niemczyka pewnie i wysoko 7:2 pokonał „dwójkę” czechowickiego MRKS-u, czterokrotnie na listę strzelców wpisał się Artur Różycki.
23-26. – No i wreszcie doczekaliśmy startu mistrzów Polski w preeliminacyjnym turnieju UEFA Futsal Cup. „Na dzień dobry” bielszczanie rozgromili Belfast United 20:3 (!), ustanawiając przy tym rekord …Rekordu. Z greckim Doukas SAC już tak gładko nie było, ale pewne 4:0 szeroko otwierało bramy awansu do Main Round. Mimo małych obaw biało-zieloni pewnie, 6:3 ograli gospodarzy turnieju – FC Kopenhaga, zapewniając sobie promocję do dalszej fazy rozgrywek. „Rekordziści” trafili do grupy ze Slovanem Bratysława (gospodarz październikowych zawodów), Georgians Tbilisi (mistrz Gruzji) oraz najlepszym zespołem Holandii – ZVV t’Knooppunt.
27-6.08 – W stolicy Islandii, Reykjaviku rozegrano turniej drużyn narodowych U-17 „Nordic Cup”. W ekipie biało-czerwonych wystąpił duet „rekordzistów” – Daniel Iwanek oraz debiutujący w kadrze Piotr Wyroba.
31-3.09 – Futsalowcy Rekordu wzięli udział w prestiżowym turnieju Beyer Futsal Masters, we Wrocławiu. Wyniki „rekordzistów” w grupie eliminacyjnej: 1:2 z Napoli Calcio ‘a 5, 2:3 z ERA-Pack Chrudim i 3:5 z ukraińskim Sokołem Chmielnickij. W grze o 7. pozycję bielszczanie pokonali drużynę organizatora zawodów – Acana Orzeł Jelcz-Laskowice 7:4. Wobec olbrzymich problemów zdrowotnych w bielskim obozie na parkiecie pojawił się …Andrzej Szłapa, który do dziś nie ogłosił oficjalnie zakończenia kariery!
WRZESIEŃ
7. – W wieku niespełna 16-stu lat zmarł Paweł Wojciech. Młody zawodnik trafił latem do zespołu juniorów młodszych z pszczyńskiej Iskry. Przedwczesna śmieć młodego golkipera była następstwem wypadku drogowego z udziałem Wojtka, który miał miejsce 24 sierpnia br. na drodze DK 1, w okolicach Piasku.
12. – W pierwszym z barażowych spotkań o awans do UEFA Futsal Euro 2018 Madziarzy minimalnie 2:1 pokonują reprezentację Polski, w której składzie znaleźli się: Michał Kałuża, Michał Kubik i Rafał Franz.
17. – Superpuchar jest nasz! Rekord pokonuje w Siemianowicach Śląskich na otwarcie sezonu chorzowski Clearex 5:0, biorąc pełny rewanż za majowy finał HPP.
22. – Na dobre i już w pełni oficjalnie ruszyła Rekord TV.
23-24. – Na obiektach w Cygańskim Lesie odbył się I Międzynarodowy turniej „Młode Talenty”. Na stracie pojawiły się cztery zespoły złożone z 13-latków, reprezentujące Moravskoslezsky Krajski Fotbalowy Svaz (Ostrawa/Czechy), Stredoslovenský Futbalový Zväz (Bańska Bystrzyca/ Słowacja) oraz Małopolski Związek Piłki Nożnej (Kraków) i Śląski Związek Piłki Nożnej (Katowice). W składzie tego ostatniego wystąpił Hubert Matykiewicz, a trenerem śląskich kadrowiczów był Daniel Gala.
26. – Po 17-letniej przerwie Polacy pojadą na finałowy turniej Mistrzostw Europy w futsalu! Biało-czerwoni pokonali w rewanżu Węgry 6:4, a do sukcesu walnie przyczynili się m.in. Michał Kałuża, Michał Kubik (dwa gole), Rafał Franz (także z dwoma trafieniami).
PAŹDZIERNIK
2. – Otwarcie sezonu ligowego 2017/2018, w Chorzowie futsalowi mistrzowie Polski nie dają szans Cleareksowi, wygrywając 6:1.
6. – Bielska premiera sezonu w Futsal Ekstraklasie i od razu „dwucyfrówka” (pierwsza i nie ostatnia) Rekordu gromiącego Pogoń ’04 Szczecin 13:1!
6. – Informacja po prawdzie sportu nie dotyczy, ale… Piętnaście miesięcy po wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę, uroczyście otwarto Centrum Badawczo-Rozwojowe Rekord Systemy Informatyczne, które ma wspierać innowacyjne rozwiązania informatyczne firmy.
10-13 – Bielszczanie w Bratysławie, czyli start w turnieju Main Round UEFA Futsal Cup. Na wstępie „rekordziści” ulegli Slovanovi 3:5, by wygrać drugie ze spotkań 1:0 z Georgians Tbilisi. W ostatniej konfrontacji biało-zieloni przegrali 1:3 z ‘t Knoopppunt Amsterdam.
28-29. - Beskidzkie Towarzystwo Sportowe Rekord z Bielska-Białej oraz Mestsky Sportovy Klub Namestovo ze Słowacji realizują w Centrum Sportowo-Szkoleniowym Rekord szkolenia UEFA A i B zgodnie z projektem pt.: Szkolenia Polsko-Słowackiej Kadry Trenerskiej/Školenie Poľsko-Slovenskeho Trenerskeho Personelu. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Współpracy Transgranicznej Interrreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020.
LISTOPAD
12. – Tuzin goli zaaplikowały LKS-owi Mazańcowice rezerwy Rekordu, które ukończyły rundę jesienną na trzeciej pozycji, z pięciopunktową stratą do lidera A-klasy – Pioniera Pisarzowice.
13-14 – Towarzyski dwumecz Polaków z gospodarzami UEFA Futsal Euro 2018 – Słoweńcami, wyniki 6:6 i 1:3. A kadrze nowego selekcjonera – Błażeja Korczyńskiego znalazło się czterech zawodników mistrza kraju i lidera FE: Michał Kałuża, Michał Kubik, Michał Marek oraz wracający do reprezentacji po długiej przerwie Artur Popławski.
16. – W pierwszym meczu II Polskiej Ligi Futsalu rezerwy Rekordu pokonują na wyjeździe „dwójkę” rudzkiej Gwiazdy 5:2.
18. – Porażką 1:2 z Unią Turza Śląska kończą pierwszą część sezonu nasi trzecioligowi piłkarze. 11. lokata w tabeli zachwytu nie wzbudza.
18. Wygrywając 3:0 w Legnicy z tamtejszą Miedzią drugoligowe futbolistki Rekordu kończą rundę jesienną, na miejscu (jakżeby inaczej) drugim.
23. – To jest debiut! Historyczny, pierwszy mecz o punkty I Polskiej Ligi Futsalu Kobiet „rekordzistek”, które wyraźnie poszły w ślady kolegów liderujących w Futsal Ekstraklasie, gromiąc chorzowską Zantkę 15:2.
25. – Dopełnienie nieudanej jesieni futbolistów, „rekordziści” przegrali po konkursie rzutów karnych (2:3) w finale Pucharu Polski w bielskim podokręgu BOZPN ze Spójnią Landek. W trakcie 120-stu minut gry kibice na stadionie w Pisarzowicach nie ujrzeli żadnego gola.
GRUDZIEŃ
2. – Rekord pokonuje w Gliwicach zespół Piasta 9:2, a swojego setnego gola w rozgrywkach FE zdobywa Paweł Budniak.
4-5 – Udany koniec roku dla naszej futsalowej reprezentacji Polski, która w dwumeczu pokonuje Gruzinów 4:2 i 3:1. Drugą z potyczek w Częstochowie obejrzało z trybun 5000 kibiców (!), którym zaprezentował się kwartet graczy Rekordu – Michał Kałuża, Artur Popławski, Michał Kubik i Michała Marek.
8-10. – W węgierskim Budaors odbył się Turniej Państw Wyszehradzkich z udziałem reprezentacji juniorskich. Polacy wygrali zawody, a w ich składzie pojawiło się aż pięciu przedstawicieli bielskiego klubu, byli to: Jan Dudek, Damian Hilbrycht, Tomasz Gąsior, Szymon Cichy i Kamil Surmiak.
9. – Finał pierwszej części sezonu w Futsal Ekstraklasie, biało-zieloni ogrywają na wyjeździe Solne Miasto Wieliczka 6:0. „Rekordziści” zajmują pierwszą pozycję w tabeli z kompletem 33 „oczek”, z 10-ciopuntową przewagą nad Gattą Active i z bilansem bramkowym 90:19! Dodajmy, iż klasyfikacji najlepszych strzelców w lidze przewodzi Michal Seidler, który 17-krotnie zmusił bramkarzy rywali do kapitulacji.
15-17. – Ten rok nie mógł się zakończyć lepiej. Podopieczni Piotra Szymury dokonali rzeczy bezprecedensowej, 20-latkowie Rekordu pierwszą drużyną, której udało się obronić Młodzieżowe Mistrzostwo Polski w futsalu, w tej kategorii wiekowej. Bielszczanie wygrali w Łęczycy każde z turniejowych spotkań, w tym 3:0 w finale z AZS UMCS Lublin.
27-30. – „Piłkarska Gwiazdka z Rekordem” rozbłysła po raz piętnasty! Pierwsza dwa turnieje dorocznego cyklu wygrali młodzi zawodnicy (roczniki 2006 i 2005) Orbity Bukowno, dwa kolejne padły łupem gospodarzy, „rekordzistów” z roczników 2004 i 2003.
TP/foto: PM