Nie powiem, że jesteśmy hegemonem

 

W plebiscycie Futsal Ekstraklasy prezes naszego klubu – Janusz Szymura, wybrany został „Osobowością Sezonu”, sezonu 2016/2017.

Po innych laureatach-rekordzistach – Łukaszu Bielu, Janie Janovskym i Michale Kałuży, przyszła kolej na obszerny wywiad sternika Rekordu dla futsalekstraklasa.pl. Oto krótkie fragmenty rozmowy przeprowadzonej przez Tadeusza Danisza.

(…) Rekord dzisiejszy to sportowo najsilniejsza ekipa w historii?

- Drużyna Mistrzów Polski sprzed trzech lat też była silna. Oparta m.in. na takich zawodnikach jak: Andrzej Szłapa, Paweł Machura, Piotrek Szymura, Wojciech Łysoń, Douglas, Krystian Brzenk, Radek Polasek. Patrząc na umiejętności to drużyny te są porównywalne. Ale jedna rzecz się zmieniła. I to może jest kluczowe. Dzisiaj drużyna jest zawodowa. Wcześniej tego nie mieliśmy. Futsal dla wszystkich w drużynie jest na pierwszym miejscu. Z tego są rozliczani. Drużyna w tej sytuacji może zostać poddana znaczne większym obciążeniom. To również powoduje, że wynik sportowy może być lepszy.

Łatwiej o sukcesy, gdy Rekord ma godnych siebie rywali, czy gdy jest dzisiaj niemal hegemonem – mówię zwłaszcza o sferze organizacyjnej.

- Jeśli chodzi o aspekt organizacyjny, to faktycznie trudno znaleźć klub, który byłby do końca z nami porównywalny. Nasza specyfika polega na tym, że oprócz drużyny grającej w FE, mamy drużynę grającą w III lidze piłki nożnej, drużynę kobiet w II lidze, drużyny rezerw oraz kilkanaście drużyn młodzieżowych i dziecięcych, to w sumie około 400 zawodników. Dodając do tego wybudowane z własnych środków obiekty sportowe, w tym Szkołę Mistrzostwa Sportowego, mamy z grubsza obraz klubu. Inaczej trzeba na to spojrzeć z perspektywy poszczególnych drużyn. W grupach seniorskich, ale także w grupach młodzieżowych nie używałbym w stosunku do nas słowa hegemon. Zawsze przecież ktoś nas może wyprzedzić. W FE jest pięć - sześć klubów, które są w stanie powalczyć o najwyższe cele w rozgrywkach krajowych. W rozgrywkach młodzieżowych podobnie. Nigdy nie powiem, że jesteśmy hegemonem. Jesteśmy długodystansowcami; możemy nie zdobyć tytułu przez dwa lata, a wówczas będziemy myśleć o trzecim sezonie. (…)

Całość wywiadu znajdziecie – TUTAJ.

Dodał; TP/foto: PM